Чувствителната кожа е едно от проблемните състояния засягаща предимно сухите кожи поради тяхната слаба защитна обвивка. Нейната поддръжка може да се окаже доста трудна задача ако познанията ни са слаби и се доверяваме на незапознати с проблема хора. Чувствителната кожа може да е наследствено придобита или създадена от използването на некачествени продукти. Ако не сме я наследили, чувствителността може да се породи от няколко фактора. Един от тях е стресът. Той може да повлияе на кожата негативно като я превърне в чувствителна и дразнеща се от козметиката като цяло, дори и от крема, който сте използвали до момента. Друг фактор това са медикаментите, които поемаме вътрешно. Поради активното им действие те могат те могат да изкарат извън равновесие кожата и тя да реагира силно при различните манипулации. Ако се грижите прекомерно много за кожата си също можете да я раздразните и да я превърнете в чувствителна. Особено ако при грижата наблягате много на почистването с измиващи продукти и сапун. И на последно място поставяме сезонната промяна, която въздейства негативно при някои кожи. Случва се, крем които сте ползвали миналата година лятото с успех, тази година на пролет да не ви понася въобще.
Как можем да разберем дали нашата кожа е чувствителна? Обикновено чувствителната кожа реагира остро на козметични продукти с по-активни съставки или силни аромати, рязка промяна на климатичните фактори – топлина и студ, зачервява се и се бели на места. При подобен тип кожа дехидратацията е силно изразена, на което се дължат и ситните бръчици по цялото лице, а ако е мазна кожата то омазняването е неравномерно. Ако трябва да разгледаме по-подробно този тип, трябва да споменем, че чувствителната кожа се дели на няколко вида.
Първият вид е кожа която реагира при употреба на алкохол, цитрусови плодове, някои видове алергени храни и зеленчуци, сладки изделия и шоколад. При нея се препоръчва диетично меню с намален състав на алергенни храни и алкохолни напитки.
Вторият вид е кожа която се дразни само от външни фактори – студ, топлина, вятър дори и климатик, поради факта че той изсушава въздуха. Третирайте този вид с защитни кремове когато излизате на вън а в домашна обстановка се старайте да овлажнявате въздуха.
Третият вид – страда от механични действия, като измиване с вода, сапун, ексфолиране и различни пилинг процедури. Получават се люспещи се петна и дискомфортно парене. Тази кожа е добре да я почиствате с толетни млека като и спестявате досега до вода и изключите сапуна. Хидратирайте я с хипоалергични продукти без аромат.
Четвъртият вид реагира остро при месечното неразположение и възрастта на менопаузата. При менструацията дискомфортното положение ще е няколко дена но при менопаузата ще е постоянно, затова е добре да използвате силно успокояващи продукти в комбинация с приемане на допълнителни добавки и витамини вътрешно, след консултация с медицинско лице разбира се.
Чувствителните кожи страдат от липса на водно-липидна мантия или така наречената „бариера на кожата”. Именно поради тази причина те се изсушава бързо и е податлива на всякакви външни фактори и замърсявания, които допълнително влошават и затрудняват поддържането й, и я правят доста уязвима. В следствие на това, киселинността и бива нарушена, което пречи на нормалното функциониране на епидермиса. Кожата става отпусната и процесите на стареене се засилват. Използването на продукти с висок слънцезащитен фактор през деня е задължително а през зимата е добре да се нанася по-гъст зимен крем. Добре е да имате под ръка винаги защитен стик с висок слънцезащитен фактор за да го нанасяте през деня на най-проблемните места за чувствителната кожа – устните, носа и оклоочното пространство. Там кожата първа реагира.
Какви основни грижи изисква чувствителната кожа?
Ако гледаме от козметична страна, на първо място поставяме условието – постоянство. Второто условие е много внимателно да подбирате козметиката, която купувате и използвате. Погрешно е схващането, че трябва да използвате много козметика. Достатъчно е тя да е качествена, на реномирани марки, да е прясна и да не е силно ароматизирана, понеже силните аромати предизвикват повече алергични реакции. Хипоалергичните продукти са най-подходящи, те нямат аромат и съставките в тях са подбрани и хипоалергенни. В тях са заложени и лечебни съставки, които да спомагат за намаляване на чувствителността на кожата.
Препоръчителни са флакончетата под формата на спрей със специално подбрани билкови тинтури и масла за моментално успокояване на кожата през деня, ако тя реагира остро в даден момент.
Избягвайте продукти съдържащи съставки като розмарин, сандалово дърво и невен, минерални масла като вазелин и парафин, всички производни киселини на витамин А, силицилова киселина, АНА-киселините, ланолин, консерванти, оцветители и ароматизатори, спиртове и емулгатори. Чувствителната кожа обича – растителни масла от жожоба, авокадо, пшеничен зародиш, съставките – алое, пантенол, зелен чай, екстракт от краставица, витамин Е и аскорбинова киселина.
Особено внимание обръщайте на продуктите за грим и тяхното почистване. Това не означава, че не трябва да използвате грим. Старайте се да купувате качествени продукти с висока пазарна цена, а за почистването се доверете на специални дегримьори с ограничен дразнещ ефект.
Относно ограничението на храните трябва да се съобразявате и да регулирате приема на кафе, кофеина като цяло, черен чай, сладки напитки, алкохол и никотин.
Не излизайте навън без да сте нанесли защитен крем с висок фактор, в дните с силно слънце е добре да защитавате кожата си с шапки с висока периферия и слънчеви очила.
29.02.2008 19:50:57 nadia
ima i edni mnogo efikasni injekcii na pazara koito struvay okolo 3 lv i vur6at 4udesna rabota za vsi4ki ot izbroenite tipove suhi koji.imeto im e flosteron kato mi biaha predpisani ot lekar no deistvieto otminava sled okolo 4 sedmici:)
21.07.2014 21:32:02 a82QOOBvO
God help me, I put aside a whole afetnroon to figure this out.
15.09.2008 19:12:58 snezhana
dnes mi slojiha FLOSTERON kam 14.00h imam dishidroziformena ekzema moga li da si piina 100 gr.alkohol blagodaria predvaritelno............................