Oсобености на организма на бебето, които имат значение при храненето
Кърмаческата възраст се отличава преди всичко с: 1. Усилен растеж. В никоя друга възраст детето не pасте така бързо. Към 5-ия месец то удвоява, а до края на годината утроява теглото си. За една година то израства с 20-25 см и наддава 6-7 кг. Колкото по-малко е детето, толкова по-бързо расте и толкова по-големи са нуждите му от енергия и хранителни вещества и особено от белтъчини, които са основната градивна съставка на всяка клетка. Затова недостатъчният внос на енергия и белтъци в детска възраст води преди всичко до смущения в растежа - вкл. и на мозъка на детето.
2. Незавършено развитие и незрелост на организма, вкл. на храносмилателната система. Стомахътна новороденото бебе има малък обем -30-60 мл, който постепенно до края на годината достига 250-300 мл. Затова количеството на храната трябва да се съобразява с възрастта на детето.
Чревната лигавица е нежна, лесно ранима и по-про-пусклива за бактерии, токсини и непълно разградени белтъчни вещества. Намалена е секрецията на храносмилателни сокове и е затруднено смилането и усвояването на храната. Всичко това създава рискове от: храносмилателни смущения (особено при даване на по-голямо количество или на по-груба и трудносмилаема храна), чревни инфекции и алергизиране на организма (при ранно захранване с краве мляко и други храни).
През първите месеци черният дроб е все още функционално незрял и не може да обезврежда и изхвърля някои токсични вещества. Затова кърмачето е застрашено от хранителни отравяния - например с нитрати.
През първите месеци бъбреците имат ограничени възможности за отделяне на минерални соли (вкл. готварска сол), фосфор и някои киселини и продукти от разграждането на белтъците. Ето защо, в случай че не кърмите бебето, най-добре е през първите месеци да го храните с адаптирано, а не с кисело мляко, тъй като киселото мляко е по-богато на соли и белтъци и обременява бъбреците на детето. Водата, с която приготвяте храната или давате на бебето, също трябва да е с ниско и подходящо съдържание на соли. Такива води са бутилираните трапезни води с гарантирано качество отговарящо на международните стандарти.
Избягвайте минералните води, те по правило съдържат много соли, които са вредни за бъбреците на бебето. Някои видове минерални води с ниско съдържание на соли могат да се ползуват, но само след консултация с лекар.
Много често питейни водопроводни води са с голямо съдържание на соли или видимо замърсени (ръждиви от стар водоровод, поради аварии и др.) и също следва да се избягват да се дават на бебето.
Във всички случай водата с която приготвяте храната или давате на бебето трябва да се преварява поне 5-7 минути. Преварявайте за всеки случай дори бутилираната трапезна вода, за която е гарантирано, че е обеззаразена в заводски условия.
Детският организъм губи повече и по-лесно течности, поради което е застрашен от обезводняване, особено при прегряване, повръщане, диария и висока температура. Затова е изключително важно бебето да приема достатъчно течности.